

Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100
Turner Hastings Novi 75 x 46 Protective Stainless Steel Grid NO751SSG-BB
4 payments of $123 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
The Turner Hastings Novi Stainless Steel Grid is a practical and stylish accessory designed to protect and enhance your Novi sink. Crafted from durable stainless steel, it forms a sturdy barrier that helps prevent scratches and damage from daily use, keeping your sink looking as good as new.
Beyond protection, the grid adds convenience to your kitchen routine by elevating dishes and allowing water and food scraps to flow freely beneath, ensuring easy cleaning and improved hygiene. It also serves as a handy drying rack for your cookware. Easy to maintain and built to last, the Novi Stainless Steel Grid is a smart and versatile addition to your kitchen setup.
Beyond protection, the grid adds convenience to your kitchen routine by elevating dishes and allowing water and food scraps to flow freely beneath, ensuring easy cleaning and improved hygiene. It also serves as a handy drying rack for your cookware. Easy to maintain and built to last, the Novi Stainless Steel Grid is a smart and versatile addition to your kitchen setup.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | NO751SSG-BB |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 390 mm |
| Height (mm) | 20 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Notes | Fits the Novi 75 fine fireclay sink (model NO75FS, NO75FS-MB and NO753FS-MW) |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| EAN | 9359349002116 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Turner Hastings Novi 75 x 46 Protective Stainless Steel Grid NO751SSG-BB
$492
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Patri 100 Protective Stainless Steel Grid PA100SSG
$215
| Bowl Type | Accessories |
|---|
Turner Hastings Chester Sink Grid Left Hand Side 4A41311
$188
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine 68 x 48 Stainless Steel Grid CU68SSG
$212
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cove 85 Protective Grid For Secondary Bowl - Stainless Steel CV31SSG
$140
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 81 x 48 Protective Stainless Steel Grid CU81SSG
$284
| Bowl Type | Accessories |
|---|
Turner Hastings Cuisine 43 x 19 Sink Colander Stainless Steel CR4319-SS
$188
| Material | Grade 304 stainless steel and sapele wood |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine 30 x 46 Protective Grid - Brushed Brass CU302SSG-BB
$185
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 60 x 46 Protective Grid - Brushed Brass CU601SSG-BB
$320
| Material | Stainless Steel |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

