

4 payments of $110.75 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
The Turner Hastings Cuisine 68 x 48cm Protective Grid in Brushed Brass (CU681SSG-BB) is a simple yet stylish way to keep your sink looking beautiful for years to come. Designed to fit the Cuisine 68 Fine Fireclay Sink, it helps protect against everyday bumps, scratches, and dents while adding a warm, elegant touch with its brushed brass finish.
Beyond protection, this grid makes everyday kitchen tasks easier. It allows water to drain freely, keeps delicate dishes safely elevated, and is dishwasher-safe for effortless cleaning. Practical, durable, and beautifully designed, it’s a small detail that makes a big difference in both function and style.
Beyond protection, this grid makes everyday kitchen tasks easier. It allows water to drain freely, keeps delicate dishes safely elevated, and is dishwasher-safe for effortless cleaning. Practical, durable, and beautifully designed, it’s a small detail that makes a big difference in both function and style.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CU681SSG-BB |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 365 mm |
| Height (mm) | 20 mm |
| Width (mm) | 565 mm |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Notes | Fits the Cuisine 68 fine fireclay sink (model CU68FS & CU68FS-MB) |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| EAN | 9359349002161 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Turner Hastings Cuisine 68 x 48 Brushed Brass Grid CU681SSG-BB
$443
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Chester 90 x 50 Protective Grid For Left Hand Bowl - Brushed Brass 4A41312-BB
$358
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 93 x 48 Protective Grid For Main Bowl - Stainless Steel CUD48SSG
$206
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Patri 100 Protective Stainless Steel Grid PA100SSG
$215
| Bowl Type | Accessories |
|---|
Turner Hastings Novi 50 x 46 Protective Stainless Steel Grid NO501SSG-BB
$391
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 46 x 46 Stainless Steel Grid CU46SSG
$184
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Galdor 60 x 41 Protective Grid - Stainless Steel GA60SSG
$130
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Patri 60 Protective Stainless Steel Grid PA60SSG
$239
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine 81 x 48 Brushed Brass Grid CU811SSG-BB
$495
| Material | Stainless Steel |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

