


Online only ?
4 payments of $22 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 50BW |
|---|---|
| Material | Polished Stainless Steel |
| Depth (mm) | 86 mm |
| Height (mm) | 60 mm |
| Length (mm) | 86 mm |
| Bowl Type | Accessories |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | For ceramic sinks |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|
Other Features
| Features | ● Material: Stainless Steel top & ABS plastic base ● Includes extended 70mm thread for thick ceramic sinks |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink Accessories |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Turner Hastings 50 x 50mm Basket Waste and Long Thread 50BW
$88
| Material | Polished Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cove 85 Protective Grid For Main Bowl - Brushed Brass CV411SSG-BB
$315
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 68 x 48 Brushed Brass Grid CU681SSG-BB
$443
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings 90 x 50mm Basket Waste with Overflow Kit and Long Thread 90BW-O/F
$173
| Material | For ceramic sinks |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cove 85 Protective Grid For Secondary Bowl - Brushed Brass CV311SSG-BB
$340
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Turner and Hastings 47x32 Sink Roller Mat Drainer Stainless Steel RM4332-SS
$110
| Material | Stainless steel and rubber |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
| Drainer | Removable Drainer |
Turner Hastings 90 x 50 Basket Waste with Long Thread Gunmetal PVD 90BW-GM
$184
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 93 x 48 Protective Grid For Secondary Bowl - Brushed Brass CUD281SSG-BB
$185
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Patri 100 x 47 Protective Grid - Brushed Brass PA1001SSG-BB
$510
| Material | Stainless Steel |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
