

Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 200
Turner Hastings Cuisine Round 47 x 47 Brushed Brass Grid CUR471SSG-BB
4 payments of $97.75 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
The Turner Hastings Cuisine Round 47cm Protective Grid in Brushed Brass (CUR471SSG-BB) is a simple yet stylish way to keep your sink looking its best. Designed to fit the Cuisine Round 47 Fine Fireclay Sink, it acts as a protective layer, preventing scratches and dents from daily use while adding a touch of warmth with its brushed brass finish.
Beyond protection, this grid makes everyday kitchen tasks easier. It lets water drain freely, keeps delicate dishes elevated, and is dishwasher-safe for effortless cleaning. Practical, elegant, and designed to last, it’s a small upgrade that makes a big difference in both function and style.
Beyond protection, this grid makes everyday kitchen tasks easier. It lets water drain freely, keeps delicate dishes elevated, and is dishwasher-safe for effortless cleaning. Practical, elegant, and designed to last, it’s a small upgrade that makes a big difference in both function and style.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CUR471SSG-BB |
|---|---|
| Material | Brushed Brass PVD |
| Depth (mm) | 355 mm |
| Height (mm) | 20 mm |
| Width (mm) | 355 mm |
| Finish Colour | Gold & Brass |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| EAN | 9359349002185 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Turner Hastings Cuisine Round 47 x 47 Brushed Brass Grid CUR471SSG-BB
$391
| Material | Brushed Brass PVD |
|---|
Turner Hastings Cuisine 81 x 48 Brushed Brass Grid CU811SSG-BB
$495
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 46 x 46 Stainless Steel Grid CU46SSG
$184
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Patri 100 Protective Stainless Steel Grid PA100SSG
$215
| Bowl Type | Accessories |
|---|
Turner Hastings Cuisine 60 x 46 Protective Grid - Brushed Brass CU601SSG-BB
$320
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cove 85 Protective Grid For Main Bowl - Brushed Brass CV411SSG-BB
$315
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings 400 x 320mm Rubber Sink Mat RSM4032
$98
| Material | High-grade industrial strength rubber |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine 93 x 48 Protective Grid For Main Bowl - Brushed Brass CUD481SSG-BB
$311
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings 90 x 50 Basket Waste with Long Thread Antique Brass 90BW-BR
$184
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
