


Turner Hastings 90 x 50 Basket Waste with Long Screw English Bronze 90BW-EB
4 payments of $46 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 90BW-EB |
|---|---|
| Material | Stainless steel top and ABS plastic base |
| Depth (mm) | 114 mm |
| Height (mm) | 66 mm |
| Width (mm) | 114 mm |
| Finish Colour | English Bronze |
| Finish Colour Description | English Bronze electroplated finish with anti-corrosion protective lacquer |
| Compatibility | This waste suits sinks between 0-70mm thick |
Other
| EAN | 9359349003441 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Turner Hastings 90 x 50 Basket Waste with Long Screw English Bronze 90BW-EB
$184
| Material | Stainless steel top and ABS plastic base |
|---|
Turner Hastings Novi 85 x 46 Protective Brushed Brass Grid NO851SSG-BB
$391
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine Round 47 Stainless Steel Grid CUR47SSG
$169
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Patri 60 Protective Stainless Steel Grid PA60SSG
$239
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Patri 100 Protective Stainless Steel Grid PA100SSG
$215
| Bowl Type | Accessories |
|---|
Turner Hastings Turner and Hastings 47x32 Sink Roller Mat Drainer Stainless Steel RM4332-SS
$110
| Material | Stainless steel and rubber |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
| Drainer | Removable Drainer |
Turner Hastings Patri 100 x 47 Protective Grid - Brushed Brass PA1001SSG-BB
$510
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Patri 75 Protective Stainless Steel Grid PA75SSG
$299
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine Round 47 x 47 Brushed Brass Grid CUR471SSG-BB
$391
| Material | Brushed Brass PVD |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

