

Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100
Turner Hastings Novi 60 x 46 Protective Stainless Steel Grid NO601SSG-BB
4 payments of $110.50 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
The Turner Hastings Novi Stainless Steel Grid is a practical and stylish accessory designed to protect and enhance your Novi sink. Crafted from durable stainless steel, it forms a sturdy barrier that helps prevent scratches and damage from daily use, keeping your sink looking as good as new.
Beyond protection, the grid adds convenience to your kitchen routine by elevating dishes and allowing water and food scraps to flow freely beneath, ensuring easy cleaning and improved hygiene. It also serves as a handy drying rack for your cookware. Easy to maintain and built to last, the Novi Stainless Steel Grid is a smart and versatile addition to your kitchen setup.
Beyond protection, the grid adds convenience to your kitchen routine by elevating dishes and allowing water and food scraps to flow freely beneath, ensuring easy cleaning and improved hygiene. It also serves as a handy drying rack for your cookware. Easy to maintain and built to last, the Novi Stainless Steel Grid is a smart and versatile addition to your kitchen setup.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | NO601SSG-BB |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 395 mm |
| Height (mm) | 20 mm |
| Width (mm) | 545 mm |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Notes | Fits the Novi 60 fine fireclay sink (model NO60FS, NO60FS-MB and NO603FS-MW) |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| EAN | 9359349002147 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Turner Hastings Novi 60 x 46 Protective Stainless Steel Grid NO601SSG-BB
$442
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings 50 x 50mm Basket Waste and Long Thread 50BW
$88
| Material | Polished Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Galdor 60 x 41 Protective Grid - Brushed Brass GA601SSG-BB
$319
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Novi 75 Protective Stainless Steel Grid NO75SSG
$283
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Patri 75 Protective Stainless Steel Grid PA75SSG
$299
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Patri 60 x 46 Protective Grid - Brushed Brass PA601SSG-BB
$442
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 46 x 46 Stainless Steel Grid CU46SSG
$184
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine 30 x 46 Protective Grid - Stainless Steel CU30SSG
$85
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cove 85 Protective Grid For Main Bowl - Stainless Steel CV41SSG
$210
| Material | Stainless Steel |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
