


4 payments of $324.75 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 420 mm |
| Height (mm) | 140 mm |
| Width (mm) | 550 mm |
| Finish Colour | Black/White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Black & White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 14 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196006658 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Metamorfosi 3 Bench Basin - Black and White MET42550BN
$1,299
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 50 Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White SHA50-3 SHA503
$829
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 60X Bench Basin with No Tap Hole - Gloss White NUR60X0
$999
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 102 X Plan Right Bowl Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SHA102R-0 SHA102R0
$1,499
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 60X Bench Basin with 3 Tap Holes - Gloss White NUR60X3
$999
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Syesis 70 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SYN70-1 SYN701
$899
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 102 X Plan Right Bowl Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White SHA102R-3 SHA102R3
$1,499
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Edge MK2 Round Left Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White EDGEMK2RL-1
$489
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
