



Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 350 mm |
| Height (mm) | 120 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Brown |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Matte Coffee |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 10 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196008621 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Form Rectangle Bench Basin - Matte Coffee FRM60-MC FRM60MC
$1,348.50
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 60 Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White SHA60-3 SHA603
$949
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Prossimo 50 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White NX255-1
$479
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Soul 2 Bench Basin with No Tap Hole - Gloss White SOL06
$1,099
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 60 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SHA60-0 SHA60/0
$949
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Spy 60 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SPY60-0 SPY600
$699
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 75 Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White NUR753
$1,099
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 47 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White UNL04700L-1 UNL04700L1
$699
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 100 Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White UNL10000L-2 UNL10000L2
$1,449
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
