



Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 350 mm |
| Height (mm) | 120 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Anthracite |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Matte Anthracite |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 10 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196008607 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Form Rectangle Bench Basin - Matte Anthracite FRM60-AN FRM60AN
Request Price
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 102 X Plan Right Bowl Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White SHA102R-2 SHA102R2
$1,499
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 90 Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White NUR90-3 NUR903
$1,349
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 80X Plan Bench Basin with No Tap Hole - Gloss White NUR80XS-0 NUR80XS0
$1,279
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unit 100 Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White UTL03/2
$1,549
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 65 X Plan Right Bowl Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SHA65R-1 SHA65R1
$1,099
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unit 120 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White UTL04-1 UTL041
$2,319
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Syesis 70 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SYN70/0
$899
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Syesis 60 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SYN60/0
$799
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
