





Accessories & Add-Ons








Contemporary Tradition
Oliveri reinterprets the classic sink with refined lines and a minimalist drainer, designed in-house to complement today’s kitchens. It’s a modern gesture rooted in tradition — subtle, elegant, and effortlessly at home in both heritage and contemporary spaces.

Enduring Stainless Steel
Made from genuine 304-grade, 18/10 polished stainless steel at 0.9mm thickness, each Flinders sink offers lasting durability and hygienic performance. Beautiful to the eye and resilient by nature, this material is made to withstand a lifetime of use — with grace.

Lead-Free Peace of Mind
Oliveri’s sinks and taps are designed with your family’s health in mind, crafted from lead-free materials to ensure purity and safety in your kitchen. Free from harmful contaminants, these products offer a healthier, eco-conscious choice, allowing you to enjoy peace of mind while adding style and functionality to your space.

Useful for more than just washing up
Sonetto sinks are compatible with a variety of accessories, transforming them into multi-purpose food preparation areas for your kitchen. Basket wastes can catch food particles before they go down the drain, and drainer trays or bamboo chopping boards that neatly fit over the sink bowls can provide additional kitchen work space.
Specifications & Manuals
| Model Number | SN30TU |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Weight (kg) | 5 kg |
| Depth (mm) | 455 mm |
| Height (mm) | 205 mm |
| Width (mm) | 405 mm |
| Length (mm) | 405 mm |
| Bowl Size | 355 (W) x 405 (D) x 205 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
| Features | Fabricated with 25mm radius corners Softtone and soundproofing Installation clips supplied |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9324974018573 |
Compare to similar items
Oliveri Sonetto Single Bowl Sink SN30TU
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Matte Black ST-MB1522-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Standard Single Bowl Undermount Sink Matte Black ST-MB1530U-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Large Single Bowl Undermount Sink Matte Black ST-MB1550U-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini White Grande Topmount Sink ST-WH1561
| Material | Moulded granite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Wokstation Single Bowl Topmount Sink Matte Black ST-MB1596-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

