Accessories & Add-Ons



Specifications & Manuals
| Model Number | PR1180U |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
| Depth (mm) | 455 mm |
| Height (mm) | 225 mm |
| Width (mm) | 550 mm |
| Length (mm) | 550 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Basket waste, Drainer basket , Sink clips |
| Bowl Size | 500 (W) x 405 (D) x 225 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Fabricated with 10mm radius corners |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
|---|---|
| Cut Out Length | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Categories | Undermount |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974007058 |
Compare to similar items
Oliveri Professional Series Single Bowl Undermount Sink PR1180U
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Topmount Sink SB50GM
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini White Grande Topmount Sink ST-WH1561
| Material | Moulded granite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Single Bowl Topmount Sink White SC-WH1950
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Santorini Large Bowl Undermount Sink Black ST-BL1550UOF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Santorini Farmhouse Undermount Sink Black ST-BL1584U
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Black Mega Bowl Topmount Sink Black ST-BL1591OF
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

