






Accessories & Add-Ons



Despite its single bowl configuration, it boasts a 39-litre capacity for accommodating large dinner plates and serving trays.
The included accessories of a wooden chopping board and drainer tray will help streamline the initial and final stages of meal time.

Rear waste outlets
With the wastes located towards the rear of the sink, you can maximise your storage space beneath the sink. The wastes are the same colour as the bowl material, for a seamless aesthetic flow.

Spacious Single Bowl with Drainer
Designed for efficiency, the large single bowl offers ample space for washing and food prep, while the integrated drainer ensures quick drying and easy water runoff.

Proudly Australian Made
Crafted, engineered, and brought to life in Adelaide, theOliveri range reflects the integrity of true local craftsmanship. Built to endure daily use with timeless quality, it’s a testament to Australian design, strong, reliable, and made for the heart of your home.

Lead-Free Peace of Mind
Oliveri’s sinks and taps are designed with your family’s health in mind, crafted from lead-free materials to ensure purity and safety in your kitchen. Free from harmful contaminants, these products offer a healthier, eco-conscious choice, allowing you to enjoy peace of mind while adding style and functionality to your space.
Specifications & Manuals
| Model Number | SN1051 |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 205 mm |
| Width (mm) | 520 mm |
| Length (mm) | 520 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Basket waste, Drainer tray, Chopping board, Sink clips |
| Bowl Size | 470 (W) x 405 (D) x 205 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Fabricated with 25mm radius corners |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
|---|---|
| Cut Out Length | 470 mm |
| Cut Out Width (mm) | 504 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Australia |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974007560 |
Compare to similar items
Oliveri Sonetto Single Bowl Topmount Sink SN1051
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 504 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Florence Black Single Bowl Undermount Sink FE-BL1560U
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini White Grande Topmount Sink ST-WH1561
| Material | Moulded granite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sonetto Single Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink SN1021
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1019 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Professional Series Single Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink PR1121
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1020 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Professional Series Single Bowl Undermount Sink PR1190U
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 455 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
7 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
