



Accessories & Add-Ons



The included designer waste will prevent food scraps from clogging your drain. Furthermore, Oliveri’s Softtone construction means the sink surface will retain heat and won’t become noisy when the tap is running.
Specifications & Manuals
| Model Number | SN1020U |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 455 mm |
| Height (mm) | 170 mm |
| Width (mm) | 285 mm |
| Length (mm) | 285 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Sink clips, Basket waste |
| Bowl Size | 235 (W) x 405 (D) x 170 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 235 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Categories | Undermount |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974007386 |
Compare to similar items
Oliveri Sonetto Single Bowl Undermount Sink SN1020U
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 235 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Countertop or Undermount Sink White SC-WH1980
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Mega Bowl Universal Sink White SC-WH1990TU
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Professional Series Single Bowl Undermount Sink PR1190U
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 455 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Single Bowl Topmount Sink White SC-WH1950
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Sonetto Single Bowl Sink SN30TU
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Large Bowl Undermount Sink Black ST-BL1550UOF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Spectra Single Bowl Brushed Gold Sink SB50AU
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Petite Single Bowl Sink with Left Hand Drainer PE322NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
