


Accessories & Add-Ons










Bowl protectors
The included bowl protectors are designed to slot inside your sink bowls in order to protect them from scratches and help them to maintain their sleek shine. You can also use them to hold items that need defrosting.

Softtone and soundproofing
The sink surface retains heat, acting as an insulation measure to create a soundproof finish. Your running tap won’t be a nuisance to anyone else in your household.

Coloured steel
Oliveri uses an environmentally friendly process to layer its 1.2mm stainless steel sinks with a coloured coating. These metallic finishes will add a touch of contemporary flair to your kitchen.

Universal installation
This sink can be installed top-mount for a traditional lipped look, undermount for a seamless flow from benchtop to sink, or flush for a neat fusion between lip and benchtop.
Specifications & Manuals
| Model Number | SB50BK |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel (1.2mm thick) |
| Weight (kg) | 15 kg |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 540 mm |
| Length (mm) | 540 mm |
| Accessories included | ACBWBK Basket Waste, ACBPBK-1 Bowl Protector, ACP104F Bamboo Board, ACP109BK Bench Top Drainer Tray, Topmount clips supplied only |
| Bowl Size | 500W x 405H x 200D |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
| Features |
|
|---|
| Cut Out Note | Min cabinet size 600 mm |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974019402 |
Compare to similar items
Oliveri Spectra Single Bowl Sink Black SB50BK
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sonetto Single Bowl Sink SN30TU
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sonetto Single Bowl Left Hand Drainer Topmount Sink SN1022
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1019 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Diaz Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer DZ121NTH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 330 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Flinders Single Bowl Topmount Sink with Right-Hand Drainer FL121-NTH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Santorini Large Single Bowl Topmount Sink White ST-WH1551OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Farmhouse Undermount Sink Black ST-BL1584U
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sonetto Single Bowl Topmount Sink SN1051
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 504 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Brushed Gold Sink SB50AU
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
16 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

