

Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
4 payments of $337.50 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Oliveri’s Santorini sinks are composed of 80% granite and quartz particles and 20% acrylic resin. This construction not only steeps your kitchen in European splendour; it gives you a sink that will last a long time and help you to maintain a clean kitchen. The single bowl is accompanied by drainer, which you can use for drying dishes or as a space for food prep.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ST-BL1520LHB |
|---|---|
| Depth (mm) | 580 mm |
| Height (mm) | 310 mm |
| Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9324974026677 |
Compare to similar items
Oliveri Santorini Left-Hand Basin Single Basin And Drainer - Black ST-BL1520LHB
$1,350
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Monet Double Bowl with Double Drainer Topmount Sink MO753
$1,156
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 476 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1392 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Petite 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink PE311
$805
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Lakeland 1 and 1/2 Bowl Left Hand Drainer Sink LL127
$417
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Endeavour 1 & 1/2 Bowl Left Hand Drainer Sink EE02
$429
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Petite 1 & 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink PE3123TH
$567
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Petite 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Double Drainer PE341
$758
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink Black ST-BL1564-OF
$1,566
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Apollo 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink AP1411
$1,997
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
