


Accessories & Add-Ons






Oliveri Santorini Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Matte Black ST-MB1521-OF
Boasting exceptional heat resistance up to 280°C and scratch-resistant qualities, the Santorini sink is built to withstand the rigours of everyday use. It’s food-safe, easy to maintain, and offers superior heat and sound insulation for added comfort in your kitchen.
For those seeking a blend of luxury, performance, and Italian craftsmanship, the Oliveri Santorini is a statement of refined taste and reliability.

Italian craftsmanship
Designed and manufactured in Italy, this mixer reflects premium quality and refined detailing. Its durable construction ensures reliable long-term performance while delivering a sophisticated aesthetic suited to modern and classic kitchens.

Enhanced hygiene
The Oliveri Santorini sink range features antibacterial properties that actively resists limescale, odours and pollutant substances, ensuring a clean and fresh kitchen environment. Whether you’re slicing fresh fruit or preparing cooking ingredients, the food-safe surface offers additional peace of mind.

Heat and sound insulation
Oliveri Santorini sinks are designed with advanced heat insulation to ensure water stays warmer for longer, making everyday tasks like dishwashing and soaking pots more efficient. Additionally, it minimises noise to help maintain a peaceful kitchen environment.

Scratch-resistant surface
The scratch-resistant surface of an Oliveri Santorini sink stands up to the toughest tasks, from utensils to heavy cookware. Should minor marks or scuffs appear, they can be easily buffed away, ensuring the sink maintains its pristine look for years to come. Perfect for a forever kitchen, it combines resilience with timeless beauty.
Specifications & Manuals
| Model Number | ST-MB1521-OF |
|---|---|
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
| Weight (kg) | 15 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 205 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Accessories included | Basket Waste with Rectangular Overflow (AC10) |
| Bowl Size | W 390mm x H 205mm x D 430mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Number of tapholes | 1 |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty |
| Features |
|
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9324974027513 |
Compare to similar items
Oliveri Santorini Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Matte Black ST-MB1521-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Santorini Single Bowl Undermount Sink Black ST-BL1560U
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic. |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Sink Black SB50BK
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Flinders Single Bowl Topmount Sink with Left-Hand Drainer FL122-NTH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Florence Black Single Bowl Undermount Sink FE-BL1560U
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sonetto Single Bowl Left Hand Drainer Topmount Sink SN1022
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1019 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Countertop or Undermount Sink Matte Black SC-MB1980
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Santorini Standard Single Bowl Undermount Sink Matte Black ST-MB1530U-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
