


Accessories & Add-Ons







Its generous proportions support the flow of preparation and clean-up, bringing a sense of order to even the busiest household moments.
Made in Italy, the composition blends 80% granite and quartz with 20% resin, forming a surface that feels substantial, refined and enduring. The distinct character of the material lends a sculptural quality to the benchtop, while the integrated overflow adds a considered layer of practicality.
Designed with care for both hygiene and comfort, the sink incorporates advanced protective qualities that resist limescale, reduce unwanted odours and soften the sound of running water. It becomes more than a workspace, it becomes a reliable companion in the kitchen, supporting both everyday rituals and larger gatherings with assurance.
Specifications & Manuals
| Model Number | ST-BL1591OF |
|---|---|
| Weight (kg) | 17 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 217 mm |
| Width (mm) | 760 mm |
| Accessories included | 1 x Oliveri AC28 Covered Basket Waste |
| Bowl Size | Mega Bowl 690mm x 400mm x 205mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Black Finish with 80% granite and quartz particles and 20% acrylic. |
| Number of tapholes | 1 |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
| Features |
|
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Italy |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Top Mount Sinks |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974027254 |
Compare to similar items
Oliveri Santorini Black Mega Bowl Topmount Sink Black ST-BL1591OF
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Professional Series Single Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink PR1121
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1020 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Brushed Gold Sink SB50AU
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Matte Black ST-MB1522-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Professional Series Single Bowl Undermount Sink PR1180U
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Countertop or Undermount Sink White SC-WH1980
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Sonetto Single Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink SN1021
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1019 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
