

Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 200

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Oliveri’s Santorini sinks are composed of 80% granite and quartz particles and 20% acrylic resin. This construction not only steeps your kitchen in European splendour; it gives you a sink that will last a long time and help you to maintain a clean kitchen. This sink boasts a 1 and 3/4 bowl configuration, allowing you to wash in one bowl and soak in the other. The attached drainer gives you ample room for drying dishes and defrosting.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ST-BL1510LHB |
|---|---|
| Depth (mm) | 580 mm |
| Height (mm) | 310 mm |
| Width (mm) | 1260 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9324974026615 |
Compare to similar items
Oliveri Santorini Left-Hand Basin 1 & 3/4 Basin And Drainer - Black ST-BL1510LHB
$1,616
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Black ST-BL1511-OF
$1,672
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Matte Black ST-MB1517-OF
$1,672
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Diaz Double Bowl Universal Sink DZ23TU
$723
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer NP612NTH
$1,156
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1130 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
