


Accessories & Add-Ons




Promotions
Crafted from durable 1.2mm brushed stainless steel, the Apollo sink boasts a low-profile edge for a seamless look that pairs perfectly with contemporary kitchen appliances. The 18mm radius corners offer a soft-square silhouette that’s easy to clean while enhancing the sink’s refined, geometric appearance. Its Softtone and soundproofing technology ensures a quieter wash area with added heat retention—delivering comfort and performance in one.
Designed with flexibility in mind, this model supports multiple installation types including inset, undermount, and flushmount. It comes standard with a single tap hole on a generous tap landing, with space for additional holes if required. Installation is simple, thanks to the included topmount clips. Two 90mm basket wastes are also supplied for immediate functionality. Whether you're renovating or building anew, the Oliveri Apollo Sink offers durable, elegant efficiency in every detail.

Easy clean corners
Sinks with sharp corners are prone to the formation of dirt traps. This sink features soft 25mm radius corners to make cleaning that little bit easier, with no places for grime to hide.

Chopping board and colander
This sink isn’t just a place to do your washing up. The included accessories of a chopping board and deep colander can sit in your larger bowl to help you breeze through meal prep. Chop, slice, strain, rinse - these accessories turn your sink into a versatile culinary workstation.

Softtone and soundproofing
The sink surface retains heat, acting as an insulation measure to create a soundproof finish. Your running tap won’t be a nuisance to anyone else in your household.

Large tap landing
This sink comes with one taphole already drilled, but you have the option of drilling a second if you prefer a traditional hot and cold tap setup.
Specifications & Manuals
| Model Number | AP1416 |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Depth (mm) | 465 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 750 mm |
| Length (mm) | 750 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 355 (W) x 405 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Fabricated with 18mm radius corners, Softtone and soundproofing Inset, undermount or flushmount Topmount clips supplied Available 1 tap hole only (suitable for additional tap holes) 2 x 90mm basket wastes included |
|---|
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974008994 |
Compare to similar items
Oliveri Diaz 1 & 1/2 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer DZ101NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Nu-Petite Double Bowl Sink NP663NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 855 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Monet 1 & 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink MO7123TH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Flinders Double Bowl Topmount Sink with Right-Hand Drainer FL171
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Flinders Double Bowl Sink with Drainer FL172
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Petite 1 & 1/2 Bowl Sink with Right Hand Drainer PE301NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.


