








Accessories & Add-Ons



Promotions
This gunmetal sink boasts a 1 and 1/2 bowl configuration, so you can use the larger bowl for washing and the half-bowl for rinsing. The wastes are located at the rear of the sink, allowing you to make the most of the space you’re given. Additionally, the soft 5mm radius corners will prevent the formation of dirt traps.
The added bowl protectors will help the sink maintain its shimmer, while allowing you extra space for defrosting.

Coloured steel
Oliveri uses an environmentally friendly process to layer its 1.2mm stainless steel sinks with a coloured coating. These metallic finishes will add a touch of contemporary flair to your kitchen.

Softtone and soundproofing
The sink surface retains heat, acting as an insulation measure to create a soundproof finish. Your running tap won’t be a nuisance to anyone else in your household.

Universal installation
This sink can be installed top-mount for a traditional lipped look, undermount for a seamless flow from benchtop to sink, or flush for a neat fusion between lip and benchtop.

Bowl protectors
The included bowl protectors are designed to slot inside your sink bowls in order to protect them from scratches and help them to maintain their sleek shine. You can also use them to hold items that need defrosting.
Specifications & Manuals
| Model Number | SB35GM |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel |
| Weight (kg) | 19 kg |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 790 mm |
| Length (mm) | 790 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Basket waste, bamboo board, bench top drainer tray, 2 x bowl protector |
| Bowl Size | 500 (W) x 405 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Gun Metal Grey |
| Notes | Fabricated with 5mm radius corners, Softtone and soundproofing |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Coloured Stainless Steel |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Fabricated with 5mm radius corners |
|---|
| Cut Out Note | Min cabinet size 900 mm. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 200 mm |
| Small Bowl Size | 230 (W) x 405 (D) x 200 (H) |
| EAN | 9324974012106 |
Compare to similar items
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink Black ST-BL1564-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Endeavour 1 and 1/2 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer EE01
| Material | Polished Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 385 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Sonetto Double Bowl Sink SN63TU
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer NP6123TH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1130 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Petite 1 & 1/2 Bowl Sink with Right Hand Drainer PE301NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
9 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

