










Accessories & Add-Ons






Promotions
This sink contains two bowls to make multitasking a breeze. Peel potatoes over one bowl while soaking a heavily soiled bowl in the other. The rear waste outlets will allow you to make the most of your cupboard space below.
Turn your double bowl sink into a single bowl with drainer using the stainless steel utility tray. This sink also comes with a wooden chopping board and a D-shaped colander to help you power through prep.

Multiple bowls, multiple applications
Having multiple bowls in your sink will help you become a master of multitasking. Soak your peeled potatoes in one bowl while cleaning your lettuce in the other. This setup also helps when you have a sink full of clean soapy water but you still need to rinse out a pesky sauce-encrusted dinner plate.

Rear waste outlets
With the wastes located towards the rear of the sink, you can maximise your storage space beneath the sink. The wastes are the same colour as the bowl material, for a seamless aesthetic flow.

Space-saving accessories
The accessories of a chopping board and D-shaped colander can be positioned inside your sink. This not only increases your prep efficiency; it helps you save benchtop space that could better be used for large plates and serving trays.
Specifications & Manuals
| Model Number | DZ163 |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 770 mm |
| Length (mm) | 770 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | AC33 - Petite Main Bowl Utility Tray, AC14 - Round Basket Waste, AC15 - Bamboo Chopping Board, AC18 - Main Bowl Colander |
| Bowl Size | 330 (W) x 400 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Australia |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974006464 |
Compare to similar items
Oliveri Professional Series 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink PR1111
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1430 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer NP612NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1130 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Monet 1 & 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink MO7123TH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Professional Series 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Topmount Sink PR1112
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1430 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 1/2 Bowl Sink ST-BL1575
| Material | 80% granite and quartz particles & 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
11 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

