


Accessories & Add-Ons



Promotions
This single bowl sink with drainer would be ideal for a small kitchen. The waste is located at the rear to help you maximise your cupboard space below.
The included accessories of a chopping board and a D-shaped colander will help to transform your sink into a meal prep hub.

Chopping board and colander
This sink isn’t just a place to do your washing up. The included accessories of a chopping board and deep colander can sit in your larger bowl to help you breeze through meal prep. Chop, slice, strain, rinse - these accessories turn your sink into a versatile culinary workstation.

Compact, Functional Layout
A single deep bowl paired with one embossed drainer offers everyday efficiency while saving benchtop space.

Premium Stainless Steel Build
Crafted from 304 18/10 stainless steel for excellent durability, corrosion resistance, and a polished, easy-to-clean finish.

Proudly Australian Made
Crafted, engineered, and brought to life in Adelaide, theOliveri range reflects the integrity of true local craftsmanship. Built to endure daily use with timeless quality, it’s a testament to Australian design, strong, reliable, and made for the heart of your home.
Specifications & Manuals
| Model Number | PE321 |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 192 mm |
| Width (mm) | 770 mm |
| Length (mm) | 770 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 330 (W) x 400 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Under its policy of ongoing product development Tasman Sinkware may from time to time change product specification without notice. |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Australia |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974000950 |
Compare to similar items
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Undermount Sink White SC-WH1982U
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Sonetto Single Bowl Undermount Sink SN1050U
| Material | 304 grade 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 470 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Mega Bowl Undermount Sink Black ST-BL1590UOF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Single Bowl Topmount Sink White SC-WH1950
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Santorini Single Bowl Undermount Sink Black ST-BL1560U
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic. |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
3 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

