








Accessories & Add-Ons



This single bowl unit would make a stylish statement as a kitchen, butler, or island sink. Its bowl depth of 225mm is greater than the industry standard.
With the included bowl protector, you can do more with this sink while helping it maintain its shimmer.

Large bowl capacity
Cleaning is easier when there’s less clutter. From stacking large dinner plates to soaking baking trays, this sink gives you plenty of room to get your washing up or food prep done in one go. Worth noting is the impressive bowl depth of 225mm, deeper than the industry standard.

Contemporary square design
This sink would make a great statement piece in any modern kitchen. The square basket wastes will capture any solid food scraps in your bowl and, although the bowls are square by design, their soft radius corners make for easy cleaning.

Contemporary square design
This sink would make a great statement piece in any modern kitchen. The square basket wastes will capture any solid food scraps in your bowl and, although the bowls are square by design, their soft radius corners make for easy cleaning.

Bowl protector
The included bowl protector is designed to slot inside your sink bowl in order to protect it from scratches and help it to maintain its sleek shine. You can also use this accessory to balance items that need defrosting.

Softtone and soundproofing
The sink surface retains heat, acting as an insulation measure to create a soundproof finish. Your running tap won’t be a nuisance to anyone else in your household.
Specifications & Manuals
| Model Number | PR1130U |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
| Depth (mm) | 455 mm |
| Height (mm) | 225 mm |
| Width (mm) | 430 mm |
| Length (mm) | 430 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Basket waste, Sink clips, Drainer basket |
| Bowl Size | 380 (W) x 405 (D) x 225 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Fabricated with 10mm radius corners |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
|---|---|
| Cut Out Length | 380 mm |
| Cut Out Width (mm) | 380 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Categories | Undermount |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974007041 |
Compare to similar items
Oliveri Professional Series Single Bowl Undermount Sink PR1130U
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 380 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Undermount Sink Copper SB50CU
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 505 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sonetto Single Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink SN1021
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1019 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Santorini Large Single Bowl Undermount Sink Matte Black ST-MB1550U-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Large Bowl Topmount Sink Black ST-BL1551-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Flinders Single Bowl Topmount Sink with Left-Hand Drainer FL122-NTH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
