








Accessories & Add-Ons






Universal installation
This sink can be installed top-mount for a traditional lipped look, undermount for a seamless flow from benchtop to sink, or flush for a neat fusion between lip and benchtop.

Bowl protectors
The included bowl protectors are designed to slot inside your sink bowls in order to protect them from scratches and help them to maintain their sleek shine. You can also use them to hold items that need defrosting.

Coloured steel
Oliveri uses an environmentally friendly process to layer its 1.2mm stainless steel sinks with a coloured coating. These metallic finishes will add a touch of contemporary flair to your kitchen.

Softtone and soundproofing
The sink surface retains heat, acting as an insulation measure to create a soundproof finish. Your running tap won’t be a nuisance to anyone else in your household.
Specifications & Manuals
| Model Number | SB50AU |
|---|---|
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick) |
| Weight (kg) | 16 kg |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 540 mm |
| Length (mm) | 540 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | 1 x Coloured Designer Basket Wastes Included. |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Gold |
| Notes | Topmount clips supplied only |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Brushed Gold |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to oliveri.com.au) |
| Features | Construction: Fabricated with 5mm radius corners, Softtone® and soundproofing. Material: 304 grade,18/10 brushed stainless steel (1.2 mm thick) Installation: Topmount, Undermount or Flushmount. Min Cabinet Size: 900 mm Accessories Included: |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Single Bowl Sinks |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974022280 |
Compare to similar items
Oliveri Spectra Single Bowl Brushed Gold Sink SB50AU
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer White ST-WH1522-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Florence Black Single Bowl Undermount Sink FE-BL1560U
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Diaz Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer DZ121NTH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 330 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Diaz Single Bowl Left Hand Drainer Sink DZ122NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
