



Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Oliveri Mito Right Angle Mixer MT0039C-BLACK

Oliveri Pepe Swivel Mixer Tap PT2010C-BLACK

Oliveri Pepe Swivel Kitchen Mixer Tap PT2010C-ST-BL
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FE-BL1560U |
|---|---|
| Weight (kg) | 12 kg |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Length (mm) | 530 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 530W x 405H x 200D |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9324974019648 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Florence Black Single Bowl Undermount Sink FE-BL1560U
$1,227
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Farmhouse Undermount Sink Black ST-BL1584U
$2,286
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Countertop or Undermount Sink Matte Black SC-MB1980
$1,918
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Santorini White Grande Topmount Sink ST-WH1561
$1,465
| Material | Moulded granite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer White ST-WH1522-OF
$1,428
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Sonetto Single Bowl Left Hand Drainer Topmount Sink SN1022
$1,564
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1019 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Large Bowl Undermount Sink Black ST-BL1550UOF
$1,575
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
