


Accessories & Add-Ons





This undermount beauty houses a generous 27-litre bowl, ample for everyday preparation and washing, yet compact enough for island benches or butler’s pantries. Resistant to thermal shocks up to 280°C, it stands firm against the demands of busy family kitchens or curated entertaining spaces. The surface is imbued with antibacterial technology, resisting limescale, neutralising odours, and supporting a kitchen that stays as clean as it is beautiful.
Fitted with a covered 90mm basket waste and backed by Oliveri’s lifetime warranty, this sink balances technical performance with visual grace. Ideal for those who favour monochrome palettes or textured contrast, the Santorini sink is a study in understated luxury, resilient, refined, and ready for life’s most meaningful meals.

Italian craftsmanship
Designed and manufactured in Italy, this mixer reflects premium quality and refined detailing. Its durable construction ensures reliable long-term performance while delivering a sophisticated aesthetic suited to modern and classic kitchens.

Enhanced hygiene
The Oliveri Santorini sink range features antibacterial properties that actively resists limescale, odours and pollutant substances, ensuring a clean and fresh kitchen environment. Whether you’re slicing fresh fruit or preparing cooking ingredients, the food-safe surface offers additional peace of mind.

Heat and sound insulation
Oliveri Santorini sinks are designed with advanced heat insulation to ensure water stays warmer for longer, making everyday tasks like dishwashing and soaking pots more efficient. Additionally, it minimises noise to help maintain a peaceful kitchen environment.

Scratch-resistant surface
The scratch-resistant surface of an Oliveri Santorini sink stands up to the toughest tasks, from utensils to heavy cookware. Should minor marks or scuffs appear, they can be easily buffed away, ensuring the sink maintains its pristine look for years to come. Perfect for a forever kitchen, it combines resilience with timeless beauty.
Specifications & Manuals
| Model Number | ST-BL1530U-OF |
|---|---|
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
| Depth (mm) | 435 mm |
| Height (mm) | 205 mm |
| Width (mm) | 410 mm |
| Accessories included | 1 x Basket waste with rectangular overflow (AC10) |
| Bowl Size | 340W x 400H x 200D |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Number of tapholes | 0 |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to oliveri.com.au) |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| EAN | 9324974027124 |
|---|
Compare to similar items
Oliveri Santorini Standard Single Bowl Undermount Sink Black ST-BL1530U-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Sink SB50SS
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Large Bowl Undermount Sink Black ST-BL1550UOF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Spectra Single Bowl Brushed Gold Sink SB50AU
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Professional Series Single Bowl Topmount Sink PR1181
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
| Cut Out Width (mm) | 530 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Petite Single Bowl Sink with Left Hand Drainer PE322NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
