






Accessories & Add-Ons



Promotions
This half-bowl unit is best installed as a butler or island sink. It can also be positioned alongside another undermount sink in the Oliveri Professional range to add some versatility to your workspace.
The included bowl protector is designed to slot inside your sink in order to protect it from scratches and to help it maintain its sleek shine. You can also use it to balance items that need defrosting.

Softtone and soundproofing
The sink surface retains heat, acting as an insulation measure to create a soundproof finish. Your running tap won’t be a nuisance to anyone else in your household.

Bowl protector
The included bowl protector is designed to slot inside your sink bowl in order to protect it from scratches and help it to maintain its sleek shine. You can also use this accessory to balance items that need defrosting.

10mm radius corners
Despite the rectangular shape of the bowl and the square waste, this sink boasts soft 10mm radius corners. This makes cleaning your sink easier, as dirt has no place to hide.

Undermount
Undermounting this sink will give you a totally concealed sink aesthetic that doesn’t break the clean flow of your benchtop. Undermounted sinks sit underneath your benchtop. Keep in mind, undermounting is only suitable in stone or concrete benchtops, as laminate or hardwood benchtops can be water-damaged by undermounting.
Specifications & Manuals
| Model Number | PR1160U |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
| Depth (mm) | 455 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 305 mm |
| Length (mm) | 305 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Sink clips, Drainer basket |
| Bowl Size | 255 (W) x 405 (D) x 190 (H) |
| Bowl Type | 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Fabricated with 10mm radius corners |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
|---|---|
| Cut Out Length | 255 mm |
| Cut Out Width (mm) | 255 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Categories | Undermount |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974007300 |
Compare to similar items
Oliveri Santorini White Grande Topmount Sink ST-WH1561
| Material | Moulded granite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Diaz Single Bowl Topmount Sink with Double Drainer DZ133-3TH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Countertop or Undermount Sink Matte Black SC-MB1980
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Santorini Grande Topmount Sink White ST-WH1561-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

