


Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Oliveri Pepe Swivel Kitchen Mixer Tap PT2010C-ST-BL
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ST-BL1525 RHB |
|---|---|
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic. |
| Weight (kg) | 13.2 kg |
| Depth (mm) | 580 mm |
| Height (mm) | 310 mm |
| Width (mm) | 960 mm |
| Accessories included | 1 x 90 mm basket waste AC28 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Compatible Benchtop Types
| Hardwood Benchtops |
|---|
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9324974026714 |
Compare to similar items
Oliveri Santorini Large Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Black ST-BL1525 RHB ST-BL1525-RHB
$1,245
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic. |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini White Grande Topmount Sink ST-WH1561
$1,465
| Material | Moulded granite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Countertop or Undermount Sink Matte Black SC-MB1980
$1,918
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Santorini Large Single Bowl Undermount Sink Matte Black ST-MB1550U-OF
$1,575
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Mega Bowl Undermount Sink Black ST-BL1590UOF
$1,886
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Mega Bowl Universal Sink White SC-WH1990TU
$1,113
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
