




Accessories & Add-Ons









Specifications & Manuals
| Model Number | ST-WH1561 |
|---|---|
| Material | Moulded granite |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 530 mm |
| Length (mm) | 600 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Sink Secure Clips, 1 x Designer Plug & Waste. |
| Bowl Size | 530W x 405H x 200D mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Cut & Finish Hole details in the installation guide.** |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | White Grande Bowl . |
| Taphole Size | 37 mm |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime Warranty replacement product ,1 year replacement product & labour. |
| Features | Brand: Oliveri Santorini White Grande Single Bowl. Country of Origin: Italy. Construction: Moulded Granite. Material: 80% Granite and Quartz particles and 20% Acrylic. Tap Hole Notes: The sink taphole has been pre-cut on the underside halfway through, your plumber will complete it by tapping this out to provide the tap hole. Template Cut-Out: Included. |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Cut Out Note | Refer to the Specification sheet. |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Italy |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974020767 |
Compare to similar items
Oliveri Santorini White Grande Topmount Sink ST-WH1561
| Material | Moulded granite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Undermount Sink Copper SB50CU
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 505 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Sink Black SB50BK
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Large Single Bowl Undermount Sink Matte Black ST-MB1550U-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Professional Series 1/2 Bowl Undermount Sink PR1160U
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 255 mm |
| Bowl Type | 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Flinders Single Bowl Topmount Sink with Left-Hand Drainer FL122-NTH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Petite Single Bowl Sink with Left Hand Drainer PE322NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
