














Promotions
ActiveWater Plus optimises water use even for smaller loads, while AntiStain technology targets common stains like oil, grass, wine, and blood. Designed for sensitive skin, AllergyPlus provides a hygienic, high-performance wash, and the VarioDrum system gently cleans fabrics with even water distribution to minimise creasing.
With EcoSilence Drive operation, a large LED display and a versatile range of programs, the Bosch Series 8 9kg Front Load Washing Machine with i-DOS balances efficiency, care and everyday convenience.

i-DOS
i-DOS determines and dispenses the precise amount of detergent needed for each load, helping you achieve perfect wash results and save on detergent.

VarioSoft drum
Able to adapt to the needs of the clothing and the selected wash cycle, the VarioSoft drum adjusts the movement to provide either gentle or vigorous washing.

ActiveWater Plus for improved efficiency
Smart sensors in your washing machine detect the load level and adjust water levels to suit the load. By precisely optimising every wash, this efficient machine helps to reduce utility costs and lessen your impact on the environment.

AntiStain Removal System
This machine can tackle four stubborn types of stains with ease - automatically adjusting temperature, drum movement and soaking time to easily remove butter/oil, grass, red wine and blood stains.
Specifications & Manuals
| Model Number | WGG244A1AU |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 76 kg |
| Depth (mm) | 636 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | Depth without door: 590mm. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| LED Display |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 215 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2.1 m |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 78 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C46066 |
| Noise Level Spinning | 74 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 45 dB |
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|---|
| Programs | Wool/Hand wash, Drain/Spin, Cotton, 60°C Easy Care, Delicate/Silk, Single Rinse, AllergyPlus, Sportswear, Shirts, Automatic Stain Removal, Cold Wash, and Prewash. |
| Origin | Germany |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| WiFi-enabled |
|---|
| Primary Product Category | Washing Machines |
|---|---|
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4242005546459 |
| Efficient Product |
Compare to similar items
Bosch 8kg Series 4 Front Load Washing Machine-White WAN28288AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
80 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
