





Adding to the innovation is Iron Assist, a powerful steam program that visibly reduces wrinkles, significantly cutting down on time spent ironing. With ActiveWater Plus technology, the washer intelligently detects load size and adjusts water usage to minimize waste without compromising performance.
The Home Connect app integration transforms your laundry experience with remote monitoring, downloadable programs, energy management, and updates that keep the appliance performing at its best. For specific stain challenges, the Stain Automatic feature targets up to 16 common stains: 6 directly on the machine and 10 more via the app.
A suite of thoughtful extras enhances usability: a large LED display, illuminated control dial, and LED drum lighting add visual clarity, while EcoSilence Drive ensures whisper-quiet operation. From its ergonomic panel design to features like Reload and Wrinkle Guard, the Bosch Series 8 delivers precision, convenience, and performance for modern laundry care.

i-DOS
i-DOS determines and dispenses the precise amount of detergent needed for each load, helping you achieve perfect wash results and save on detergent.

Iron Assist
Iron Assist gently steams freshly washed and dried items in just 20 minutes. It also releases wrinkles on a previously worn dress shirt or trousers. Just place items in the machine and let Iron Assist do the rest.

VarioDrum thorough washing
The VarioDrum is engineered to evenly distribute water for faster washing and improved performance. The innovative wave-droplet design ensures your garments are washed carefully and efficiently.

Perfect results every time
With the Auto program, the machine works with sensors to automatically adjust the detergent and water used to the needs of your laundry depending on the detected fabric type and the degree of soiling.
Specifications & Manuals
| Model Number | WGH254A1AU |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 76 kg |
| Depth (mm) | 633 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | White |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10-Year Warranty On Motor. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 181 |
| Features |
|
|---|---|
| Reload |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2.1 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 72 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C46070 |
| Noise Level Spinning | 74 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 52 dB |
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Programs |
|
| Origin | Spain |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Water Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most water efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Water Efficiency Labelling and Standards (WELS) scheme. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Primary Product Category | Washing Machines |
|---|---|
| Energy consumption | 181 Kwh |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4242005529070 |
| Efficient Product |
Compare to similar items
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine WGH254A1AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine Cast Iron Grey WGH254ARAU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine WGH25400AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 6 10kg Front Load Washing Machine WGG254Z1AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine with i-DOS WGB256A1AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 4 8kg Front Load Washing Machine WAN28288AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 6 9kg Front Load Washing Machine with i-DOS Graphite WGG244ARAU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch 9kg Series 4 Front Load Washing Machine WAN28227AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 2 8kg Front Load Washing Machine WGE03408AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

