Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WAN22120AU |
|---|---|
| Washing capacity | 7.5 kg |
| Spin Speed | 1100 rpm |
| Weight (kg) | 70 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Accessories included | 1 x 1000mm Inlet Hose, 1 1400mm Outlet Hose, No Bosch Stacking Available |
| Finish Colour | White |
| Notes | 550mm cabinet depth Note: Due to its shorter depth, it is not recommended to stack a dryer on top of this machine. Depth of the actual product is 600mm. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet, White Trimmed Front door with Dark insert |
| Stacking kit included |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features | ● Anti-Vibration side panels reduce vibrations and ensure greater stability. ● EcoSilence Drive™ makes this machine extremely energy efficient and quiet in operation. ● VarioPerfect™ allows you to set most programs to be quicker or more efficient with the SpeedPerfect and EcoPerfect functions. ● ActiveWater system automatically recognises the load and ensures that only the required amount of water is used. |
| Control type | Touch controls |
| Direct Drive Motor | |
| Quiet machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 years parts and labour manufacturer's warranty / 10 years parts warranty on EcoSilence Drive™ Motor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.05 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.75 m |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Overflow Protection |
Programs
| Dark Wash | |
|---|---|
| Number of Programs | 15 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Regular | |
| Cold Wash | |
| Easy Care | |
| Drum Clean | |
| Whites | |
| Drain and Spin | |
| Mixed | |
| Quilts | |
| Shirts | |
| Sports |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 64 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01316 |
Noise Level
| Noise Level Spinning | 68 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 52 dB |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| Primary Product Category | Front Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 285 Kwh |
| Number of Cycles | 15 |
| Water consumption | 64 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 4242002970875 |
| Eco Program |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bosch Serie 4 7.5kg Front Load Washing Machine WAN22120AU
$799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 2 8kg Front Load Washing Machine WGE03408AU
$605
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

