


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Blanco Mixer Tap LINUS

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap Anthracite LINUSSA

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSG

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSW
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ESSENTU1-5K5 |
|---|---|
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 205 mm |
| Width (mm) | 673 mm |
| Length (mm) | 673 mm |
| Accessories included | Designer waste included, Undermount clips included and Template cut out |
| Bowl Size | 350 (W) x 395 (D) x 205 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Due to continual product development the information provided is not final and may be subject to change. |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Brushed Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● 90 years experience of German stainless steel know-how ● 18/10 Surgical-grade stainless steel ● Large 25L main bowl ● 18L secondary bowl ● Rear-positioned waste |
|---|
Cut Out
| Cut Out Note | NOTE: Measurements are within +/-2 - 3mm factory tolerance. It is advisable to check dimensions of physical product when measuring for installation and before doing any cut outs. |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 244 (W) x 395 (D) x 205 (H) |
| EAN | 4020684776936 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Essential 1 and 3/4 Bowl Undermount Sink ESSENTU1-5K5
$470
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Right Hand Drainer Rock Grey NAYA8SGK5
$1,338
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco 1 and 1/4 Bowl Undermount Sink AND500/180UK5
$1,501
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 705 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco SUBLINE 350/350-U Double Bowl Undermount Sink Black SUB350350UBK5
$1,078
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Left Hand Drainer Silgranit Black 528069
$998
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR1542IULK5
$935
| Material | Stainless Steel 18/10 Brushed Finish |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Right Hand Drainer Sink DIVON8SLK5
$2,694
| Material | Surgical Grade Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Left Hand Drainer Silgranit White 528068
$998
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Right Hand Drainer Sink BTIPO8SRHD
$283
| Material | Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 483 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1192 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
