


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Nanogranite® |
|---|---|
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | Taphole Optional |
| Finish Colour Description | Stone |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654105082 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Wembley Single Bowl Sink with Drainer WD100S
$1,086
| Material | Nanogranite® |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Canale Slim Sink PSA900
$1,344
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 115 mm |
| Cut Out Width (mm) | 844 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA540
$1,068
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 540 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA340
$836
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 340 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer Stone MD-100LS
$1,225
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Polaris D100WL
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Single Bowl Bar Sink BS2
$459
| Material | Made from Quality 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 320 mm |
| Cut Out Width (mm) | 320 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro Single Bowl Sink QN-100SW
$910
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Extra Large Single Bowl Day KN-100XLD
$1,612
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
