Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | TD200T2W |
|---|---|
| Material | Cristalite sink |
| Depth (mm) | 1160 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Sink in Alpina White finish and tap in Alpina White/Chrome finish |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
| Number of tapholes | 0 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| EAN | 9314654125639 |
Compare to similar items
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Sink and Armando Vicario ISA Pull Out Kitchen Mixer Tap - White TD200T2W
$1,672
| Material | Cristalite sink |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T12
$1,244
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TCR
$1,157
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WT
$2,061
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TB
$1,331
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey 1 and 3/4 Bowl Sink Pack MOA420DTPK
$1,939
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TC
$1,331
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Alfresco Party 320 Single Bowl Sink with Accessories FRAP320
$1,451
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

