Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FD100LWT |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Length (mm) | 1000 mm |
| Accessories included | Armando Vicario ISA Kitchen Mixer Tap (400456A), Sliding Bamboo Cutting board (SLCB), Stainless steel dish rack (DR006). |
| Bowl Size | (W)480 x (H)190 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Sink Alpina (white), Tap Chrome and Alpina. |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Sink 25 Years, Tap 1 Year and 15 years replacement Cartridge. |
Cut Out
| Cut Out Note | Min Cabinet Size 600mm |
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 7.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T32657 (V) |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink & Tap Packages |
| Top Mount | |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9314654117986 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Formhaus Single Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Alpina with Accessories FD100LWT
$1,309
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Single Bowl Sink and Foldable Tap Pack with Cover FRAT500
$1,926
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Double Sink with Armando Vicario Pull Out Tap Onyx FD200BT2
$1,859
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TC
$1,331
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey 1 and 1/2 Bowl Sink with Accessories & Pull Out Mixer Tap NL180T13
$1,228
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Deluxe 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink Pack DL180LK
$623
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Nu Queen 180 Sink & Tap Pack with Square Neck Kitchen Mixer Tap NQ180T11
$878
| Material | 0.9mm Thick SUS304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200TPK
$1,750
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Onyx TN200T2B
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

