



Accessories & Add-Ons

Gessi Emporio Kitchen Mixer Tap 17051B

Gessi Just Pull Out Tap Black 20577B

Gareth Ashton Lucia Sidelever Mixer Tap 3K2-B

Gareth Ashton Lucia Square Side Lever Mixer Tap 3K3-B

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Kitchen Mixer Tap TINK

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Hand-made in Germany, Schock sinks are engineered to thrive amongst the rigours of the kitchen. The Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink has been crafted from Cristadur, a material designed to repel dirt, prevent stains, and remain free of odours.
Designed to blur the line between sink and food preparation, this Schock sink can become a full meal prep station with handy accessories such as a chopping board and colander.
Designed to blur the line between sink and food preparation, this Schock sink can become a full meal prep station with handy accessories such as a chopping board and colander.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PD150B |
|---|---|
| Material | Cristadur |
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 231 mm |
| Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Size | 509 (W) x 400 (D) x 231 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Compatible Benchtop Types
| Laminate Benchtops | |
|---|---|
| Hardwood Benchtops |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 133 (W) x 400 (D) x 140 (H) |
| EAN | 9314654098971 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150B
$2,204
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho 1 and 1/3 Bowl Sink N150S
$1,329
| Material | Nano granite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink LUA200
$1,184
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Nero TN200N-NTH
$1,178
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Concrete TD200CRH
$1,113
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lugano Double Bowl Sink with Drainer ST340DU
$2,233
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Bronze N200BZ
$1,784
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Magma D200BL
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos Double Bowl Sink TN200B
$1,178
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
