


Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Model Number | MD-100LW |
|---|---|
| Material | Granite - Cristadur |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Notes | No tap hole but can be drilled. |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Polaris |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654109233 |
Compare to similar items
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer Polaris MD-100LW
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR500B
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lugano Single Bowl Sink with Drainer ST460SU
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Kiruna Single Bowl Sink Ivy Green KN-100IVY
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Large Bowl Sink Onyx VN-100XLB
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Extra Large Single Bowl Day KN-100XLD
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro Large Single Bowl Sink QN-100W
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Right Hand Single Bowl with Drainer - Nero TD100NR
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Soho Large Single Bowl Sink N120S
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
3 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

