Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FD200WT2 |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Tapware Style | Pull Out |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
| Tap Swivel | 130 ° |
| Finish Colour Description | White sink. Chrome tap with white features. |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Sink - 25 years. Tap - 15 years Cartridge, 5 years Product or Parts, 2 years Labour, 5 years on finishes. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T37948 (V) |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink & Tap Packages |
| Water efficient | 5 |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654125219 |
Compare to similar items
Abey Schock Double Sink with Armando Vicario Pull Out Tap White FD200WT2
$1,859
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco 540 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA540T15
$1,869
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Alfresco Party 620 Single Bowl Sink with Accessories FRAP620
$1,265
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Single Sink with Armando Vicario Pull Out Tap White FD100LWT2
$1,711
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TC
$1,157
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200TPK
$1,750
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Deluxe 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink Pack DL180LK
$623
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

