Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PR175RT-K |
|---|---|
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 187 mm |
| Length (mm) | 1080 mm |
| Bowl Size | 355 (W) x 405 (D) x 175 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 20 Years+ |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Transfer to Clearance | |
| Small Bowl Size | 280 (W) x 310 (D) x 160 (H) |
| EAN | 9314654062767 |
Compare to similar items
Abey Alfresco Party 320 Single Bowl Sink with Accessories FRAP320
$1,451
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T12
$1,244
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TC
$1,157
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Nu Queen 180 Sink & Tap Pack with Square Neck Kitchen Mixer Tap NQ180T11
$878
| Material | 0.9mm Thick SUS304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Double Sink Pack with Accessories inc Dish Rack WNL180T
$1,378
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Party 620 Single Bowl Sink with Accessories FRAP620
$1,265
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBN
$2,174
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

