Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 190 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9314654058333 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Lugano Double Bowl Right Hand Drainer Sink ST340DL
$1,723
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Lucia 1 and 1/3 Bowl Sink LUA190
$1,184
| Material | 1mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Henri 1 and 1/2 Bowl Fireclay Sink HENRI-3W
$2,605
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
| Cut Out Width (mm) | 999 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Stone D200SL
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Puro Soho Double Sink N150P
$1,329
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Stone N200S
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Large Double Bowl Ceramic Sink CLOTAIRE-2W
$1,663
| Material | Porcelain glaze |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey NuQueen The Brisbane 1 and 3/4 Bowl Sink Q180
$700
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

