

Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LUA190T5 |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 608 mm |
| Length (mm) | 608 mm |
| Accessories included | Cutting Board, Drainer Tray with Square Neck Mixer (2K1) |
| Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Other Features
| Features | Lucia 1 and 3/4 Bowl ● Made from quality 1mm thick 304 stainless steel ● Includes designer waste ● New modern 3mm bridge between each bowl ● Bowl capacity: Large: 25.5Litres/Small: 13.5Litres ● Easy clean & spacious 15mm radius bowls ● Drain Tray - These functional and stylish drainer trays are cleverly designed to fit on top of your sink bowl thus turning a double bowl sink into a single bowl and drainer. Alternatively the tray can locate on the bench next to your sink enabling water to drain off your dishes and flow straight into the sink bowl. ● Compatible with: all Lucia sinks and all Piazza sinks ● Cutting board: Compatible with all Lucia sinks 2K1 Kitchen Mixer ● Classic design ● Stylish side lever ● Quality finish ● WELS Rating: 4 Star 6.5L/min |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 440 mm |
| Small Bowl Size | 225 (W) x 400 (D) x 160 (H) |
| EAN | 9314654108830 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Lucia 1 and 3/4 Bowl Sink Pack LUA190T5
$1,531
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Sink and Foldable Tap Pack with Cover FRAT500
$1,926
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Single Sink with Armando Vicario Pull Out Tap White FD100LWT2
$1,711
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Party 620 Single Bowl Sink with Accessories FRAP620
$1,265
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia 1 and 3/4 Sink with Gareth Ashton Tap and Accessories Pack LUA221TPK
$1,750
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Double Sink with Armando Vicario Pull Out Tap Onyx FD200BT2
$1,859
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T13
$1,244
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Lago Inset Double Bowl Sink Pack LG200TPK
$1,066
| Material | .9mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
