







Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LUA190T |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Weight (kg) | 4.7 kg |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 608 mm |
| Length (mm) | 608 mm |
| Accessories included | DTA-16 and CBB245 |
| Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Alterations to the specifications and dimensions of the products and designs occur continually |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Satin |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
Cut Out
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Small Bowl Size | 225 (W) x 400 (D) x 160 (H) |
| EAN | 9314654108816 |
Compare to similar items
Abey Lucia 1 and 1/3 Bowl Sink Pack LUA190T
$1,083
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Double Sink Pack with Accessories inc Dish Rack WNL180T
$1,378
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Lago Inset Double Bowl Sink Pack LG200TPK
$1,066
| Material | .9mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Plus Sink Pack PZ340ALPK
$1,708
| Material | 304 Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 380 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Single Sink with Armando Vicario Pull Out Tap White FD100LWT2
$1,711
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Nu Queen 180 Sink & Tap Pack with Square Neck Kitchen Mixer Tap NQ180T11
$878
| Material | 0.9mm Thick SUS304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Double Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Alpina with Accessories FD200LWT
$1,576
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Onyx TN200T2B
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Formhaus Single Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Onyx with Accessories FD100LBT
$1,433
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
