



Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Armando Vicario Tink Kitchen Mixer Tap with Pull Out TINKD

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
With its classic design, constructed from 304 grade stainless steel, the Abey Euronox Single Bowl Sink pairs elegance with function. The 23-litre basin supplies plenty of space for rinsing, soaking, washing, and food preparation. The drainer on the left-hand side provides ample room for drying dishes while clean-up is made simpler with the removable round waste basket.
This sink is available in both a left and right bowl configuration.
This sink is available in both a left and right bowl configuration.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | EUA100R |
|---|---|
| Material | 304 Stainless Steel |
| Weight (kg) | 3.5 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 193 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 356 (W) x 406 (D) x 175 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | R Indicates right bowl positioning |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Compatible Benchtop Types
| Laminate Benchtops | |
|---|---|
| Hardwood Benchtops |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654093945 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Euronox Single Bowl Left Hand Drainer Sink EUA100R
$421
| Material | 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Nero NE100SN
$966
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Henri Single Bowl Fireclay Sink HENRI-1W
$2,168
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 473 mm |
| Cut Out Width (mm) | 597 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Single Bowl with Drainer Tray NL100
$489
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Typos Right Hand Single Bowl with Drainer - Nero TD100NR
$1,070
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey EC Single Left Bowl Sink with Drainer EC100L
$207
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Single Bowl Bar Sink BS2
$485
| Material | Made from Quality 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 320 mm |
| Cut Out Width (mm) | 320 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Euro Round Single Bowl Sink ER-100W
$675
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Polaris D100WL
$1,589
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
