Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LG180UT5 |
|---|---|
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 660 mm |
| Accessories included | Chopping board, drainer tray and square neck kitchen mixer |
| Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Small Bowl Size | 200 (W) x 400 (D) x 160 (H) |
| EAN | 9314654077754 |
Compare to similar items
Abey Lago 1 and 1/3 Bowl Undermount Sink Pack LG180UT5
$1,183
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco 340 Single Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA340T15
$1,699
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TC
$1,157
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200TPK
$1,750
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Double Sink Pack with Accessories inc Dish Rack WNL180T
$1,378
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Nu Queen 180 Sink & Tap Pack with Square Neck Kitchen Mixer Tap NQ180T11
$878
| Material | 0.9mm Thick SUS304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Concrete TN200T2C
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TCR
$1,331
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Croma TN200T2CR
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

