Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CN100 |
|---|---|
| Depth (mm) | 456 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 556 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Carbon Glossy |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9314654118839 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Mono Single Bowl Sink with Small Drainer - Day MD-100XSD
$640
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Formhaus Alpina Single Bowl Sink FD-100LW
$1,043
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Puro Signus Single Sink with Drainer D100P
$1,366
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Kiruna Extra Large Single Bowl Sink - Night KN-100XLNT
$1,612
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey EC Single Left Bowl Sink with Drainer EC100L
$226
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Soho Large Single Bowl Sink N120W
$1,121
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Puro D100PR
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLBZ
$1,525
| Material | Cristadur Extreme |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

