


Accessories & Add-Ons










With stunning crisp lines and a silky smooth finish, this quality German-made sinkware has been created using state-of-the-art composite Nanogranite® materials. It offers exceptional strength and durability, are stain resistant and inert with antibacterial properties.
This range is made from CRISTALITE. It has a slightly rough, stoney surface finish and comes in many fashionable shades. It is the classic Schock sink boasting a tough and easy-to-clean finish.
Specifications & Manuals
| Model Number | NE100SCR |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Depth (mm) | 180 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 510 mm |
| Length (mm) | 490 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | No tap hole but can be drilled. |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
| Finish Colour Description | Croma |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Cut Out Note | Min Cabinet Size - 500mm |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654119058 |
Compare to similar items
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Croma NE100SCR
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Philippe II Single Bowl Ceramic Sink PHILIPPE-2W
| Material | European fireclay with Porcelain Glaze |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Lucia Single Bowl Sink LUA130
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Large Single Bowl Sink N120S
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100W
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Soho Single Bowl Sink N100SS
| Material | Nanogranite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Henri Single Bowl Fireclay Sink HENRI-1W
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 473 mm |
| Cut Out Width (mm) | 597 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey EC Single Left Bowl Sink with Drainer EC100L
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus Large Undermount Single Bowl Sink N-100XLYW
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
