









Accessories & Add-Ons

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Up to 12 months interest free with Zip Money
Fully Kitted, Recessed Waste, 1.2mm Stainless Steel, No crease Lines in the bottom of bowl, creating a smooth minimalist style.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | STQ450DRCO |
|---|---|
| Depth (mm) | 452 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Accessories included | Fibre Rock Covers (SCA-STQ450D), Lugano Concertina Artisan Copper (CNA-3-842CO), Lugano Drainer Grid Artisan Copper (DGQ454CO) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Copper |
| Sink Type | Flush, Inset, or Undermount |
| Finish Colour Description | Artisan Copper |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 25 Years on Material, 7 Years on Finish |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 9314654127398 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Right - Artisan Copper STQ450DRCO
$2,831
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer - Black Pearl STQ450SRB
$2,085
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer Left - Black Pearl STQ450SLB
$2,085
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Right - Black Pearl STQ450DRB
$2,831
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Piazza Plus Large Bowl Sink PZQ565
$1,812
| Material | 1.2mm Stainless Steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Right - Eureka Gold STQ450DRG
$2,831
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Left - Eureka Gold STQ450DLG
$2,831
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer Left - Artisan Copper STQ450SLCO
$2,085
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

