








Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BF200RTW |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Bowl Size | 405 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | This package includes the B-Fast Double Bowl with Drainer Sink and the Mk2 Kitchen Mixer |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|---|
Cut Out
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Transfer to Clearance | |
| EAN | 9314654079215 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Double Bowl and Drainer Sink Pack BF200RTW
$632
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150S
$2,204
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Double Sink with Drainer Tray NL200
$807
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Large Double Bowl Ceramic Sink CLOTAIRE-2W
$1,663
| Material | Porcelain glaze |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UBZ
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Montego Double Bowl Sink MOA360D
$925
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Polaris D200WL
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink With Right Hand Drainer Onyx TD200BL
$1,281
| Material | Granite Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Formhaus Aplina Double Bowl Sink FD-200W
$998
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
