


Promotions
Whispair Monte Carlo 90 Mega Deep Undermount Rangehood External Pro Motor X3MM09S5EP
The Whispair Monte Carlo 90 Mega Deep undermount rangehood is ideal for cooking surfaces 75cm to 100cm in width. Designed to fit in a deeper (500mm) overhead cupboard or bulkhead. Offering additional front-to-rear coverage for those with deep cookers or cooking surfaces with high-powered burners positioned toward the front of the cooktop.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | X3MM09S5EP |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 330 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Hood Height 330mm (plus 25mm Top Outlet) |
| Finish Colour Description | AISI316 1.2mm Marine Grade Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 year comprehensive parts and labour, 10 year remote motor replacement, Lifetime replacement electronic parts. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 200 |
| Ducting location | Roof or Wall |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | External Remote Motor |
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
Noise Level
| Noise when in operation - low to high | 49.6dB(A) / 58.5dB(A) (Indoor / Outdoor) |
|---|
Safety Features
| Thermal overload protection |
|---|
Other
| EAN | 0740528964797 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Whispair Barcelona 90 Make Up Air Undermount Rangehood with Air On Board Motor X2B09S1OA
$1,990
| Max Air Capacity | 550 m³/h |
|---|
Whispair Barcelona 160 Make Up Air Undermount Rangehood with Air On Board Motor X2B16S12OA
$4,380
| Max Air Capacity | 550 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639069715402952315.png)
